مزایای هیدروپونیک یا کشت بدون خاک نسبت به کشاورزی سنتی

لیست عنوان

هیدروپونیک یا کشت بدون خاک مزایای متعددی دارد که در این پست از هیدروپونیک ایران میخواهیم به آنها اشاره نماییم.

اولین تفاوت ، تراکم کشت گیاه است.

در کشت هیدروپونیک، محدودیتی در استفاده از فضا و شرایط پرورش گیاه نداریم. میتوانیم گیاهان را در طبقات روی هم پرورش دهیم و حتما نباید گیاهان روی خاک قرار بگیرند. همچنین شرایط رشد گیاه شامل نور، مواد غذایی و دما و رطوبت در کشت هیدروپونیک قابل تنظیم است. مخصوصا در زمستانها میتوان، دمای محلول غذایی سیستم را کمی افزایش داد.

دومین تفاوت، نبود بیماریها، آفات و مشکلات خاک است.

انواع نماتدها، حشرات، بیماریهای خاکزی که ممکن است محصول را تحت تاثیر قرار دهد در کشت هیدروپونیک بسیار بسیار کم است. همچنین انواع علفهای هرز میتوانند در خاک رشد نمایند، اما در کشت بدون خاک این مشکل وجود ندارد.

سومین تفاوت، استفاده از آب است.

در کشت خاکی علاوه بر مصرف زیاد آب، میزان مصرف گیاه از آبی که برای آبیاری آن مصرف میشود پایین است. زیرا مقداری آب از اطراف ریشه ها عبور میکنند و به لایه های زیرین خاک میروند. اما در کشت بدون خاک هیدروپونیک، علاوه بر سیستم آبیاری خودکار، هدررفت آب پایین است.

همچنین مساله آب مورد استفاده برای کشاورزی در کشت بدون خاک کمتر مشکل زا است. میتوان از آب نسبتا شور نیز استفاده نمود. علاوه بر این موارد، آبیاری آسانتر است.

چهارمین تفاوت، تولید در هر فصلی از سال بدون توجه به آب و هواست.

در کشت خاکی و کشاورزی سنتی، معمولا تقویمی برای کشت گیاهان وجود دارد. سوالی که اکثرا در گروه ها و شبکه های اجتماعی پرسیده میشود این است که کدام فصل مناسب کاشت سبزیجات است و کدام فصل مناسب پرورش گیاهان دیگر! اما در کشت هیدروپونیک، به دلیل تامین شرایط مورد نیاز گیاه، در هر فصلی میتوان بدون توجه به شرایط آب و هوایی، گیاه پرورش داد.

پنجمین تفاوت، استفاده از کود است.

در کشاورزی سنتی، کودها را نمیتوان کاملا و دقیق به استفاده گیاه رساند. بخش بزرگی از کود، همراه با آبیاری از ریشه ها میگذرند و جذب نمیشوند. اما در کشاورزی نوین و بدون خاک هیدروپونیک، از کود با اندازه های بسیار کمی نسبت به کشاورزی سنتی استفاده میشود و کوددهی به گیاه به صورت دقیق است و گیاه به خوبی میتواند نیاز غذایی خودش را تامین نماید.

ششمین تفاوت، در کاشت گیاه و انتقال به بستر پرورش است.

در کشاورزی سنتی، معمولا نیاز به آماده سازی خاک و ضدعفونی داریم که علاوه بر هزینه زیاد، مدت زمان طولانی، میزان مواد قارچکش بیشتری استفاده میشود. همچنین زمانی که از نشاء برای کاشت در زمین خاکی استفاده میکنیم. معمولا نشاء دچار یک شوک میشود. اما در کشت بدون خاک هیدروپونیک، نیازی به آماده سازی بستر رشد گیاه نداریم و شوک انتقال گیاه به سیستم هیدروپونیک بسیار پایین است. همچنین دمای بستر رشد قابل تنظیم است.

هفتمین تفاوت، افزایش بازدهی و راندمان تولید گیاه خوراکی است.

در کشاورزی سنتی، علاوه بر وجود خطراتی که رشد گیاه تا رسیدن آن را تهدید مینماید، مقدار محصول تولید شده کمتر و زمان به بار نشستن محصول طولانی تر از کشت بدون خاک است.

در کشت بدون خاک، محصول، بیشتر و در زمانی سریع تر تولید میشود. در ۴ هزار متر مربع، پرورش خیار به صورت هیدروپونیک، ۴ برابر بازدهی بیشتری دارد. گوجه فرنگی۱۲ برابر، کاهو دو برابر، کلم یک ونیم برابر بازدهی بیشتر دارد.

همچنین علاوه بر تفاوتهای بالا، به دلیل انتشار بیماری و آفات در کشت خاکی این کار در محیط خانه ممکن نیست. در کشت هیدروپونیک، به دلیل تمیزی بیشتر، میتوان محصولات را در خانه پرورش داد. از جمله مکانهایی که برای پرورش گیاه به صورت کشت هیدروپونیک کاندید هستند، بالای یخچال، کابینت، بالکن (با استفاده از توری)، پشت بام و حیاط خلوت است.

چالشهای پیش رو در کشت بدون خاک هیدروپونیک

برای کشت به صورت هیدروپونیک، نیاز به یادگیری این دانش وجود دارد. بایستی با نیازهای گیاه آشنا باشید. البته میتوانید از هیدروپونیک ایران در صفحه تماس باما، نظرات این صفحه، شبکه های اجتماعی سوالات خودتان را بپرسید و یا در دروه های آموزشی هیدروپونیک شرکت نمایید.

برای تامین نیازهای گیاه، بایستی علاوه بر کسب دانش اولیه، هزینه اولیه نیز بپردازید. البته این هزینه اولیه در مقیاسهای خانگی پایین است و تنها در مقیاس تجاری و گلخانه های بزرگ زیاد است.

در خانه شما بایستی ، نیاز نوری و دمایی و غذای گیاه را تامین نمایید. همچنین ممکن است بسته به روشی که انتخاب مینمایید، گیاهی که پرورش میدهید، مقداری برای اتوماسیون تغذیه گیاه هزینه نمایید. اما بازهم این هزینه حدودا بین ۳۰ تا ۳۰۰ هزار تومان میتواند باشد.

کسب تجربه و شروع در مقیاس کم مهمترین اصل در پیشرفت کشت بدون خاک هیدروپونیک است.

ارسال به واتسپ
ارسال در تگلرام
پست در توئیتر
ایمیل به دوستان
ارسال به اسکایپ
ارسال در فیسبوک
ارسال به لینکدین
ارسال در پینترست
Reddit
VK
OK
Tumblr
StumbleUpon
Mix
Pocket
XING
پرینت صفحه

عضویت در خبرنامه هیدروپونیک ایران

از آخرین اخبار جا نمانید

10 پاسخ

 1. سلام آیا با آب تصفیه شده فاضلاب می شود برای گلخانه هیدروپونیک استفاده کرد؟

 2. سلام و عرض ادب. در کشت بدون خاک میتوان ۲۴ ساعت شبانه روز را با کلیه امکانات تقلیل داد . فقط برای رشد . ممنون .صبوری .

  1. سلام و احترام در چه محیط کشتی منظور شماست؟ دمای محیط را تنظیم نمایید دمای محلول حدودا ۵ درجه پایینتر خواهد بود. اگر کشت فضای باز منظور شماست اعلام نمایید.

  1. سلام. هیدروپونیکی گرامی، شما میتوانید از فروشگاه هیدروپونیک ایران بستر کشت شامل کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس سفارش دهید.
   همچنین اگر تمایل به شرکت در دوره های آموزشی هیدروپونیک و کشت بدون خاک دارید اینجا کلیک نمایید:
   دوره های آموزشی کشت بدون خاک

  1. سلام و احترام. آموزشهای کشت بدون خاک در وب سایت هیدروپنیک ایران به صورت آنلاین است و نیازی به حضور فیزیکی شما نیست. امکان پرورش به روشهای هیدروپونیک در همه مناطق با شرایط آب و هوایی متفاوت نیز وجود دارد.
   با تشکر از تماس شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در هیدروپونیک ایران برای هیدروپونیکیها برای گیاهان و گلخانه ها
تبلیغ در اینجا: طرح b2
تبلیغات-در-هیدروپونیک-ایران-برای-هیدروپونیکیها-برای-گیاهان-و-گلخانه-ها در اندازه 400 در 350
تبلیغ شما طرح b3

هیدروپونیک ایران در شبکه اجتماعی

محصولات فروشگاه هیدروپونیک ایران

پستهای وبلاگ هیدروپونیک ایران

هنوز در دوره های آموزشی هیدروپونیک ایران ثبت نام نکردید؟

همین حالا ثبت نام نمایید

دوره های آموزشی هیدروپونیک ، کشت بدون خاک
هیدروپونیک ایران

هیدروپونیکی شوید