۸ بستر کشت متفاوت هیدروپونیک یا کشت بدون خاک

انواع بسترهای رشد هیدروپونیک
لیست عنوان

از بستر کشتهای مختلفی می توان در هیدروپونیک استفاده کرد. واقعا جواب درستی برای این سوال وجود ندارد که کدام بستر کشت هیدروپونیک بهترین انتخاب است. بسته به آنچه که در حال پرورش هستید، نوع سیستم هیدروپونیک که استفاده می کنید، و اولویت شخصی شما متفاوت است. می تواند چندین بستر رشد که بتواند نیازهای شما را برآورده کند داشته باشید که ممکن است بستگی به قیمت و در دسترس بودن آن داشته باشد. در اینجا یک مرور کلی بر بسترهای رشد اصلی هیدروپونیک خواهیم داشت.
Rockwool یا پشم سنگ
مدتهای طولانی است که از پشم سنگ برای بستر کشت هیدروپونیک استفاده میشود، به ویژه برای جوانه زنی گیاهان. قبل از استفاده باید PH سیستم بررسی شود. این کار با خیساندن مکعب های PH در آب مورد نظر (دارای Ph خاص) انجام می شود. Rockwool ساخته شده است تا یک جریان هوای مناسب برای ریشه های گیاهان به وجود بیاورد و مهم است که مکعبها فشرده نشوند. Rockwool یا پشم سنگ یک محیط متخلخل است و در واقع سنگی است که حرارت داده شده، ذوب شده و به رشته های از هم گستسته تبدیل شده و سپس به مکعب، بلوک یا اسلب تبدیل شده است. شما می توانید پشم سنگ را در اینترنت و یا در فروشگاه هیدروپونیک محلی خود پیدا کنید.

انواع بسترهای رشد هیدروپونیک

یک مکعب پشم سنگ

یک مکعب پشم سنگ که وسط آن سوراخ شده تا دانه یا بذر در آن قرار بگیرد و جوانه بزند.

پسم سنگ مکعبی هیدروپونیک

جوانه های در حال رشد در داخل پشم سنگ

پشم سنگ در دست


مکعب واحه
مکعب های واحه برای بذر و قلمه طراحی شده اند. خیلی شبیه پشم سنگ است. برای جوانه زنی استفاده می شود اما لازم نیست خیسانده شود. این بستر کشت دارای PH خنثی و قابلیت نگهداری آب زیادی است. تقریبا تطبیق پذیر است زیرا می توان آن را در بسیاری از سیستم های هیدروپونیک و بستر رشد استفاده نمود.

گلوله های رسی بازشده یا لیکا

آنها با گرم شدن و گسترش رس و ایجاد هزاران توپ کوچک حباب شکل به وجود می آیند. به طور کلی این یک محیط بزرگ و مؤثر برای مصرف هیدروپونیک است.
اگرچه یک نوع سنگ هستند، اما گلوله های خاک رس به علت ماهیت متخلخل آن بسیار سبک وزن هستند. و با این حال آنها هنوز هم به اندازه کافی سنگین هستند تا بتوانند حمایت قوی از گیاهان را به ارمغان بیاورند و در تغذیه مواد مغذی به ریشه های گیاهان بسیار عالی عمل می کنند.
شکل گرد و متخلخلبه بستر کشت آب دارای اکسیژن میدهد. Ph این بستر خنثی است و قابل استفاده مجدد است.  مردم می توانند آن را تمیز کنند، و پس از استریل کردن استفاده مجدد از آن داشته باشند.
این به معنی نابودی نیست.
گلوله های رسی یا لیکا به دلیل فضاهای بین هر پلت، بستر خوبی برای نگهداری آب نیستند. آنها سریع تخلیه و خشک می شوند. پس مطمئن شوید که مواد به اندازه کافی آبیاری می شود. همچنین، گلوله های رسی سنگین تر و گران تر از انواع دیگر بستر کشت هستند.

فواید:

 • قابل استفاده مجدد، پایدار.
 • تخلیه آب موثر و نگهداری هوا.

معایب:

ظرفیت نگهداری رطوبت ضعیف
گران تر از سایر بسترهای کشت

می تواند در سیستم های قطره ای، سیستم های جزر و مدی، سیستم های آکواپونیک استفاده شود.

دانه های لیکا بستر مناسبی برای پرورش هیدروپونیک در هیدروپونیک ایران hydroponiciran

دانه های لیکا بستر مناسبی برای پرورش هیدروپونیک در هیدروپونیک ایران
hydroponiciran.com

پوسته برنج

محصول فرعی برنج است و میتوان از آن برای بستر رشد کشت بدون خاک استفاده نمود.


این محیط دارای PH خنثی نیست. کامپوست نهایی معمولا از ۵٫۸ تا ۷٫۲ است. در نظر داشته باشید که از پوسته های برنج تازه استفاده نکنید، زیرا آنها استرلیزه نیستند و خطر ابتلا به میکروارگانیسم ها، حشرات مخرب، و دانه های علف های هرز وجود دارد.

پوسته های برنج می توانند به خوبی آب را تخلیه کنند. یکی از معایبشان این است که مواد بعد از مدتی تجزیه می شوند، بنابراین باید اغلب جایگزین شوند.

مزایا:

کاملا ارگانیک

معایب:

تجزیه در طول زمان
خنثی نیست

rice-hulls پوسته برنج

Perlite یا پرلیت


پرلیت یک محیط رشد بسیار پرطرفدار است که سالهاست که به طور معمول توسط باغبان سنتی برای افزودن هوا به مخلوط خاک استفاده می شود.


به عنوان یک ماده معدنی، یک نوع  شیشه آتشفشانی، پرلیت تحت حرارت شدید و سریع ایجاد می شود. سپس حباب های کوچک بی شماری مانند پاپ کورن ظاهر می شود. بنابراین همانطور که می توانید حدس بزنید، بسیار سبک وزن و متخلخل است.


پرلیت برای انتخاب سیستم هیدروپونیک ویک یا مکنده انتخاب خوبی است؛ زیرا باعث می شود که عمل مکیدن به خوبی صورت گیرد. اما به دلیل طبیعت متخلخل و آسان به جریان، من توصیه می کنم با استفاده از این بستر برای سیستم های آبیاری سریع و قوی مانند جزر و مد استفاده نکنید. می توان آن را سریع و راحت شست.


قادر به نگه داشتن هوای بسیار خوب، دارای PH خنثی، اما به آسانی شناور میشود، پرلیت به ندرت به تنهایی استفاده می شود. مردم اغلب آن را با سایر بسترهای رشد مثل ورمیکولیت، کوکو پیت یا خاک ترکیب می کنند. یک ترکیب معمول با مقدار ورمیکول در مقدار برابر (۵۰-۵۰)


یک نکته برای کار با Perlite این است که این محتوی در ذرات کوچک و متخلخل است، هنگام کار با آن باید از استنشاق اجتناب کنید یعنی از ماسک استفاده کنید یا نفس نکشید. ابتدا  آن را خیس کنید، سپس آن را ابکشی نماییرد تا گرد و غبار را از ان دور نمایید.

Perlite

الیاف نارگیل

الیاف نارگیل (که به نام  Cocopeat شناخته شده است) که اساسا یک محصول جانبی صنایع نارگیل است. مردم آن را از پوسته قهوه ای اطراف پوسته نارگیل می سازند.
چه چیزی باعث می شود این یکی از پرطرفدارترین رسانه های رشد برای هیدروپونیک ها باشد؟ به این دلیل که کاملا آلی و بی اثر است و قابلیت نگهداری آب بسیار خوبی دارد. نسبت خوب هوا به آب ، نگرانی کشاورزان در مورد غرق شدن گیاهان را برطرف میکند.
الیاف نارگیل در محیط زیست تجدید پذیر است. مواد غیرقابل استفاده آن می تواند به مکان های دور از دسترس برده شوند یا کمپوست تبدیل شود.
این باعث می شود که نارگیل به تازگی از مواد بسیار مورد استفاده در هیدروپونیک باشد. الیاف نارگیل را می توان به تنهایی یا با سایر بسترهای کشت و رشد مانند پرلیت، گلوله های رس یا لیکا مخلوط کرد. یک فرمول معمول که توسط تولید کنندگان استفاده می شود ۵۰٪ از فیبر نارگیل و ۵۰٪ گلوله های رس است.

مزایا:
نگهداری آب و هوای عالی
مواد آلی
سازگار با محیط زیست
معایب
پس از چندین استفاده غیرقابل فشرده میشود.خوب زهکشی یا تخلیه نمیشود، اغلب با رسانه های دیگر مخلوط می شود.می توان در سیستم های قطره ای، سیستم های Aquaponic، سیستم جزر و مد از آن استفاده کرد.

الیاف نارگیل یا کوکوپیت

Peat Moss پیت ماس

دوستداران باغبانی خاکی، این ماده را به عنوان یک نگهدارنده رطوبت عالی و مواد با دوام  نرم کننده خاک آلی میشناسند . اما پیت ماس انتخاب خوبی در هیدروپونیک برای استفاده به عنوان بستر کشت به تنهایی و یا همراه با مواد دیگر است.
پیت ماس یک ماده فیبری مرده است که در یک محیط مرطوب، سرد، اسیدی و خالی از هوا به نام باطلاقهای پیت تولید میشود. در این محیط، خزه اسفاگنوم و دیگر موجودات زنده به یک فشرده قهوه ای تیره تجزیه می شوند. این پیت ماس است. این فرآیند طول می کشد، حتی چند هزار سال. بنابراین پیت ماس به عنوان یک منبع تجدیدپذیر محسوب نمی شود و سازگار با محیط زیست نیست.
این مناسب برای کاشت خاک و هیدروپونیک است زیرا توانایی آن در حفظ آب و حفظ مواد مغذی خوب است. پیت ماس می تواند خیس شود و پس از آن سریعا آبرسانی نماید و به آسانی تجزیه نشود. اینها چرخه عمر این مواد را چندین سال استفاده حفظ می کند.
علاوه بر این، محیط بر خلاف سایر کمپوست های آلی، حاوی عناصر نامطلوب مثل دانه علفهای هرز و میکروارگانیسم ها نیست.
مردم می توانند پیت ماس را با پرلیت، ورمیکولیت یا فوم پلی استایرن ترکیب نمایند تا به این بستر هوادهی  شود و PH این محیط تنظیم گردد.

فواید استفاده از پیت ماس در بستر کشت:

نگهدارنده خوب آب و مواد مغذی

فشرده نیست.

شامل باکتری ها یا علف های هرز مضر نیست

معایب استفاده از پیت ماس در بستر کشت:

قابل تجدید نیست

pH پایین دارد، اسیدی است.

نسبتا گران است

پیت ماس
ما ۷ مورد را گفتیم، موارد دیگری مثل شن، ورمیکولیت،پومیس،سنگ، هستند که منشأ معدنی دارند و خاک اره، تکه های چوب که منشأ آلی دارند. شما درباره این مواد چه میدانید، لطفا در کامنتها برای ما بنویسید تا به نام خود شما آنها را منتشر نماییم. از اینکه در بحثهای هیدروپونیک ایران شرکت میکنید، خرسندیم و به شما افتخار میکنیم.
ارسال به واتسپ
ارسال در تگلرام
پست در توئیتر
ایمیل به دوستان
ارسال به اسکایپ
ارسال در فیسبوک
ارسال به لینکدین
ارسال در پینترست
Reddit
VK
OK
Tumblr
StumbleUpon
Mix
Pocket
XING
پرینت صفحه

عضویت در خبرنامه هیدروپونیک ایران

از آخرین اخبار جا نمانید

19 پاسخ

 1. با سلام به نطر شما بهترین در دسترس ترین وباصرفه ترین برای ما که تازه میخواهیم شروع کنیم کدام است

 2. بنظرم ترکیب کوکوپیت با پرلیت تو کشت گلخانه ای جواب میده ولی تو کشت هیدروپونیک بیشتر از پشم سنگ استفاده میکنند

 3. کشت هیدروپونیک در کمپوست غلات و حبوبات به دلیل وجود مواد پروتئینی و مواد معدنی در مصرف کودها صرفه جویی بالایی داشته!! بشرط اینکه با روش های ساده تخمیر و پوسیده شوند!! بنده یکی از شاگردان پدران کارگاهی و گلخانه ایی ارگانیک ایران بودم و الان مدیرعامل شرکت تعاونی چندمنظوره اشتغالزا روستایی در شهرستان سیرجان هستم!! به دلایلی اکثر افراد مطرح از ایران مهاجرت نمودند اما من افتخار می کنم مانده ام تا بخودم و دیگر جوانان جویای کار کشورم خدمت نمایم!!
  مدیرعامل شرکت تعاونی مهرورزان و امیدآفرینان روستا مرکز سیرجان تلفنگرام و واتس آپ هماهنگی؛ ۰۹۱۳۶۲۱۱۸۵۳

  1. سلام و احترام
   بستگی به نوع کشت و نوع بستر دارد.
   در کشتهای تجاری، بسترها در هر بار کشت تعویض میشوند. البته روشهایی برای ضدعفونی برخی بسترها مانند پرلیت وجود دارد.
   اما در صورت تغییرندادن بستر کشت امکان گسترش بیماریهای ریشه وجود دارد.

 4. با عرض سلام و خسته نباشید برای کشت گیاهان دارویی چه بستر کشتی بهتر هست ؟

  1. سلام و احترام
   بسته به نوع پرورش گیاهان دارویی متفاوت است. به عنوان مثال برای پرورش آویشن در سیستمهای هیدروپونیک کافیست در کف بستر کشت لیکا و پرلیت قرار گیرد تا از غرقابی ریشه جلوگیری گردد.
   پست اخیر وبلاگ هیدروپونیک ایران را درباره موفقیت درباره کسب و کار ببنید.

  1. باسلام و احترام. از کوکوپیت و پیت ماس میتوانید در بستر گیاه استفاده نمایید. این دو: کوکوپیت و پیت ماس جزیی از ذرات خاک نیستند.و بیشتر در پرورش گیاهان گلخانه ای استفاده میگردد. همچنین میتوان برای پرکردن اطراف گیاهچه در خاک استفاده نمود.

 5. سلام… وقتتون بخیر… ببخشید بسترهای کشتی که برای هیدروپونیک استفاده میشه کدوماشون بهترن برای کشت در منزل؟ چون که من پشم سنگ استفاده کردم خیلی آب رو کثیف کرد… ولی به نظر میومد کار باهاش راحت تر باشه… شرایط استفادش چی هست و اینکه شما خودتون کدوم رو پیشنهاد میدین؟ سیستم من پمپ داره و ممکنه اگه آلودگی تو آب باشه راه پمپ رو ببنده

  1. سلام و احترام
   پشم سنگ مناسب باغبانی تا کنون در ایران تولید نشده است یا ما از تولید آن بی خبر هستیم. استفاده از پشم سنگ نیازمند تنظیم اسیدیته آن پیش از قرار گیری در بستر است. میتوانید در دوره کشت شناور یا آبیاری قطره ای شرکت نمایید تا بهتر با خصوصیات بسترها آشنا شوید. استفاده از پرلیت راحت تر است. شما میتوانید از فروشگاه یک بسته دو یا چهار لیتری برای شروع سفارش دهید. همچنین لازم است یک فیلتر قبل از ورودی پمپ آب قرار دهید.
   از تماس شما با هیدروپونیک ایران متشکریم

 6. با سلام و وقت بخیر
  چه گیاهان دارویی را در بستر کشت هیدروپونیک میتوانیم پرورش بدیم

  1. باسلام و احترام
   از توجه شما به هیدروپونیک ایران متشکریم.
   جناب یارمحمدی آیا نسبت به انواع روشها آگاهی دارید؟
   لطفا این لینک را مطالعه نمایید. انواع روشهای هیدروپونیک
   بایستی متناسب گیاه دارویی مدنظر شما، یکی از انواع روشها را انتخاب نمایید. همچنین در نظر بگیرید که کدام روش و با چه هدفی مدنظر شماست.
   معمولا گیاهان دارویی که مدت زمان زیادی باید در بستر کشت بمانند، در محیط طبیعی رشد میکنند.
   در ادامه سوال بپرسید تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی نماییم. چه گیاهانی مدنظر شماست؟

 7. سلام
  برای کشت هیدروپونیک در پرلیت نیاز به زهکشی کف گلدان است؟ چون وقتی کف گلدان یا بستر سوراخ باشد همه آب آبیاری به سرعت خارج می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در هیدروپونیک ایران برای هیدروپونیکیها برای گیاهان و گلخانه ها
تبلیغ در اینجا: طرح b2
تبلیغات-در-هیدروپونیک-ایران-برای-هیدروپونیکیها-برای-گیاهان-و-گلخانه-ها در اندازه 400 در 350
تبلیغ شما طرح b3

هیدروپونیک ایران در شبکه اجتماعی

محصولات فروشگاه هیدروپونیک ایران

پستهای وبلاگ هیدروپونیک ایران

هنوز در دوره های آموزشی هیدروپونیک ایران ثبت نام نکردید؟

همین حالا ثبت نام نمایید

دوره های آموزشی هیدروپونیک ، کشت بدون خاک
هیدروپونیک ایران

هیدروپونیکی شوید