روش ساخت سم طبیعی و ارگانیک با گیاه گزنه

لیست عنوان

روش استفاده از گزنه بعنوان آفت کش طبیعی

با استفاده از دستکش ضخیمی که مانع فرو رفتن خارهای ریز گزنه در دست میشود ، بطور مثال یک کیلو گیاه گزنه رابا کل ساقه و برگ ها یکدست قیچی کرده و با آب مخلوط مینماییم.

روش تهیه نسخه آفت کش ارگانیک(طبیعی ) از گیاه گزنه :

برای تهیه این آفت کش طبیعی به یک ظرف پلاستیکی درب دار پلاستیکی نیاز است .

یک کیلو گیاه گزنه خرد شده را در ۱۰ لیتر آب درون ظرف پلاستیکی ریخته و با یک همزن چوبی یا پلاستیکی بلند مواد ظرف را باهم مخلوط می کنیم و درب ظرف را می بندیم.

محتوای دبه پلاستیکی ( ۱۰ لیتر آب + ۱ کیلوگیاه گزنه درشت خرد شده را ) بمدت ۱۴ تا ۲۰ روز بشکل دربسته نگهداری می شود و هر روز یکبار باید این مایع بوسیله یک همزن چوبی یا پلاستیکی یکبار بخوبی به هم زده شود و درب دوباره بسته شود تا این مایع بخوبی درحالت گرما بحالت گندیده درآید.

موقع بازکردن درب مایع فوق بطور حتم بوی نامطبوعی دارد که لازمه عمل شیمیایی این مایع آفت کش است و بهتر است بعلت بوی نامطبوعی در محلی دور از باغ یا مزرعه نگهداری شود.

هر چقدر هوا گرمتر باشد عمل فعل انفعلات شیمیایی بهتر انجام می گیرد. بعد از ۱۴ تا ۲۰ روز مایع آفت کش ارگانیک گزنه بشکل مایع زلال قهوه ای آماده است. این مایع آفت کش ارگانیک غلیظ است و قبل از مصرف برای گیاهان حتما باید با حجم مشخصی از آب رقیق و بعد مصرف شود.

مایع قهو ه ایی آفت کش تهیه شده از گزنه را بوسیله آبکش پلاستیکی صاف نموده و برای مصرف و از بین بردن شته و شپش های مضر گیاهی بشکل زیر مورد استفاده قرار می دهیم.

روش استفاده از آفت کش ارگانیک گزنه :

یک دهم از این مایع قهوه ای رنگ صاف شده گزنه بالا را در یک ظرف که نه دهم ازآب تشکیل شده می ریزیم یعنی بایستی مقدار آب ما همیشه نه دهم و ماده قهوه ای یک دهم باشد. بعد از اینکه نه دهم آب و یک دهم ماده قهوه ای گزنه خوب با هم مخلوط شدند حال مایع آفت کش ارگانیک آماده مصرف در باغ و مزرعه برای گیاهان است یعنی می توانیم آبپاشی را با این مایع بطور مرتب پر کرده و پای گیاهان مورد نظر بپاشیم . این مایع معمولا زیرگیاهان یعنی در محل رویش ریشه گیاهان پاشیده می شود تا خوب به خورد گیاه برود . گیاه زنده مواد موجود در این مایع رقیق شده قهوه ای گزنه را در بدنه خود جذب و باعث از بین بردن شته و شپش ها سبز، سفید و سیاه می شود.

به ازای هر یک کیلو گیاه گزنه در این مایع به مقدارنه و پنج دهم گرم ماده دفع آفات مفید موجوداست. این مایع علاوه بر دفع شته و شپش گیاهی بعنوان مایع کودی نیز برای گیاه فواید بسیاری در بردارد.

نحوه استفاده از آفت کش ارگانیک حاصله از گزنه برروی برگ های شته دار :

برای مصارف گلخانه ای و گیاهان حیاط منزل جهت دفع شته و شپش های گیاهان در یک لیتر آب یک بیستم از این مایع دفع آفت ارگانیک گزنه ریخته و با هم خوب مخلوط می شود و بعد این مایع رقیق شده را در اسپری ریخته و مستقیم زیر و روی برگ ها ، روی ساقه گیاه و محل تاج گل ها که شته ها و شپش ها به ان چسبیده اند ، پاشیده می شود تا شته و شپش ها دفع و از بین بروند .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Share on whatsapp
ارسال به واتسپ
Share on telegram
ارسال در تگلرام
Share on twitter
پست در توئیتر
Share on email
ایمیل به دوستان
Share on skype
ارسال به اسکایپ
Share on facebook
ارسال در فیسبوک
Share on linkedin
ارسال به لینکدین
Share on pinterest
ارسال در پینترست
Share on reddit
Reddit
Share on vk
VK
Share on odnoklassniki
OK
Share on tumblr
Tumblr
Share on stumbleupon
StumbleUpon
Share on mix
Mix
Share on pocket
Pocket
Share on xing
XING
Share on print
پرینت صفحه

عضویت در خبرنامه هیدروپونیک ایران

از آخرین اخبار جا نمانید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پستهای وبلاگ هیدروپونیک ایران

هنوز در دوره های آموزشی هیدروپونیک ایران ثبت نام نکردید؟

همین حالا ثبت نام نمایید

دوره های آموزشی هیدروپونیک ، کشت بدون خاک
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
هیدروپونیک ایران

هیدروپونیکی شوید