از کجا و چگونه هیدروپونیک را شروع کنم؟ کدام روش هیدروپونیک را انتخاب نمایم؟

از کجا و چگونه هیدروپونیک را شروع کنم؟
لیست عنوان

شروع هیدروپونیک چگونه و از کجا ؟

هیدروپونیک، کشت گیاهان بدون استفاده از خاک است. کافیست دانه ای بکارید و یا یا گیاهانی که در خانه دارید و خریده اید هیدروپونیک را شروع کنید. شما میتوانید دانه میوه هایی که میخورید را در آب خیس نمایید. میوه هایی مانند پرتقال و نارنگی یا هندوانه و خربزه و طالبی یا حتی آووکادو و انبه را برای شروع کشت بدون خاک انتخاب نمایید.

حتی با بذر و دانه گیاهان دارویی مانند سیاه دانه یا خرفه و ریحان و آویشن شروع کنید. در کشت خانگی یا مزرعه مهم است بستر کشت شما برای دانه ها تمیز و استریل باشد. بهترین بستر استریل پرلیت است. از کوکوپیت برای افزایش ویژگی نگهداری آب و از پیت ماس برای ویژگی تغذیه گیاه استفاده نمایید.

وقتی شما از خاک برای شروع هیدروپونیک استفاده ننمایید درحال گسترش روشهای کشت بدون خاک هستید. اما فکر میکنید انواع روشهای کشت بدون خاک به چه چیزهایی وابسته هستند؟ همانطور که ما سه حالت مایع و جامد و گاز داریم کشت بدون خاک نیز از یک نظر در یکی از این سه حالت استفاده میشود.

روشهایی همچون کشت شناور و کشت عمیق آبی و کشت در کانال تغذیه به صورت NFT و DFT نیز از نوع کشت در حالت مایع هستند. زیرا ریشه های گیاه در بستری از جنس مایع قرار میگیرد. اگر از پرلیت و لیکا و پیت ماس برای نگهداری ریشه های گیاه استفاده نمایید هیدروپونیک در حالت جامد به کار گرفته شده است.

پیچیده ترین روش به نام هوا کشت یا آئروپونیک نیز در بستری از جنس گاز یا همان هوا است. ریشه های گیاه در هوا آویزان هستند و محلول غذایی به ریشه ها اسپری میشود.

برای شروع کدام روش هیدروپونیک را انتخاب نماییم؟

ما در پرورش گیاهان با  6 روش پایه ای روبروهستیم. این 6 تکنیک عبارتند از : NFT یا کانال تغذیه، جزر و مد، هواکشت، آبیاری قطره ای، کشت شناور در آب . همانطور که در بالاتر توضیح دادیم میتوان این شش روش پایه ای را بر اساس نوع بستر (در یکی از سه حالت مایع و جامد و گاز) دسته بندی نمود.

کشت گیاهانتان را با روش هواکشت شروع ننمایید. زیرا شما ابتدا باید با فیزیولوژی گیاه آشنا شوید و لازم هم نیست هزینه زیادی برای شروع  صرف نمایید. از روش کشت شناور یا کشت عمیق آبی استفاده نمایید. با ساده ترین وسایل و کمترین خرج میتوانید گیاهان زینتی و خوراکی خودتان را هیدروپونیکی نمایید. مهم نیست اگر گیاهانتان قبلا در بستر جامد بودند یا جوانه زدند. این روش کشت بدون خاک برای افراد مبتدی و کودکان و زنان خانه دار جذاب و آسان است.

بسیار دیده ایم که میخواهند با روش کشت در کانال تغذیه شروع کنند و شکست میخورند. علت شکست در شروع با انتخاب کشت در کانال تغذیه NFT چیست؟ پاسخ: نا آشنایی با ساختار رشد گیاه و نیازمندیهای گیاه به تغذیه و رطوبت و اکسیژن و نور و نا آشنایی با راه های جلوگیری از حمله عوامل بیماریزا به گیاه

پس اگر میپرسید با چه روشهایی یادگیری هیدروپونیک را شروع نکنم پاسخ ما روشن است. کشت در کانال تغذیه و هواکشت و آبیاری قطره ای را بگذارید برای زمانیکه با نیازهای تغذیه ای و محیطی گیاهانتان آشنا شدید.

اگر میپرسید از کدام مجموعه آموزشی هیدروپونیک بیاموزم؟ پاسخ ما این است نگاهی به دوره های آموزش هیدروپونیک ایران بیاندازید. اولین دوره : کشت شناور  را برگزینید و یادگیری را شروع کنید.

کدام یک از روشهای کشت بدون خاک در خانه، در هیدروپونیک ایران آموزش داده میشود؟

اولین اموزشی که ارائه میشود، آموزش روش کشت شناور در آب است. این روش آسانترین و ارزانترین سیستم تاکنون است. سیستم کشت شناور با وجود آسانی و ارزانی ، ناکارآمد یا کم کارامد نیست.

دومین روش که کاربرد گسترده تری دارد و در گلخانه ها استفاده میشود، کشت آبیاری قطره ای است.

سومین روش مناسب تولید علوفه است. دوره تولید علوفه هیدروپونیک در خانه (شما میتوانید تولید خودتان را گسترش دهید)

چه بستری برای کشت بدون خاک استفاده میشود؟

پشم سنگ مکعبی یا تکه های پشم سنگ، خاک رس گداخته یا لیکا، ترکیب پشم سنگ و لیکا، مکعبهای پشم سنگ و لیکا

برای مطالعه درباره انواع بسترهای کشت بدون خاک اینجا را بخوانید:

8 بستر متفاوت کشت هیدروپونیک یا کشت بدون خاک

هزینه و قیمت قطعات مورد استفاده در هیدروپونیک چه مقدار است؟

از روشی به روش دیگر و گستردگی سیستم مورد استفاده متفاوت است. اما از حدود ۵۰ هزارتومان تا ۵۰۰ هزارتومان میشود در خانه به روش هیدروپونیک گیاه پرورش داد. قیمت های شروع و خرید قطعات برای یک سیستم خانگی است و برای احداث گلخانه هزینه ها بسیار بیشتر و انتخاب ها گسترده تر است.

چرا کشت بدون خاک یا هیدروپونیک را انتخاب نماییم؟

آب کم است و روشهای هیدروپونیک از آب کمتری نسبت به کشاورزی در خاک استفاده میکنند.

ظهور بیماریهای خاکی در این روش به دلیل نبود خاک کمتر و مبارزه با آفات خیلی کمتر است.

تولید محصول با توجه به استفاده کمتر از سطح زمین، خیلی  بیشتر است. همچنین شما در خانه و محیط زندگی برای کشاورزی شهری نیازی به زمین و باغچه و خاک ندارید.

در پرورش گیاهان به روش کشت بدون خاک شرایط قابل کنترل هستند.

با این روش میتوان در خانه گیاه پرورش داد و علاوه بر مصرف خانواده، محصول اضافی را به دیگران فروخت.

از آنجایی که خودتان گیاهانتان را پرورش میدهید نسبت به سلامت آنها مطمئن هستید.

شما میتوانید با مطالعه صفحه هیدروپونیک چیست؟ مزایا و معایب و انواع روشهای کشت بدون خاک با این روش بیشتر آشنا شوید.

قدم اول در یادگیری هیدروپونیک یا کشت بدون خاک چیست؟

به صفحه دوره های آموزش هیدروپونیک ایران بروید و یکی از روشها را انتخاب نمایید. توضیحات هر روش را بخوانید و یادگیری را شروع نمایید. سوالات خودتان را در همین صفحه در نظرات بپرسید

 

ارسال به واتسپ
ارسال در تگلرام
پست در توئیتر
ایمیل به دوستان
ارسال به اسکایپ
ارسال در فیسبوک
ارسال به لینکدین
ارسال در پینترست
Reddit
VK
OK
Tumblr
StumbleUpon
Mix
Pocket
XING
پرینت صفحه

عضویت در خبرنامه هیدروپونیک ایران

از آخرین اخبار جا نمانید

14 پاسخ

 1. با سلام و احترام
  دنبال روشی هستم که بشود همه نوع گیاه را کاشت در فصول مختلف سال در جنوب کشور که شرجی می باشد.
  و مقرون به صرفه و راحت باشد چه روشی را پیشنهاد میدهید؟
  جایی در پیج شما دیدم که روش NFTپرکاربردترین روش هست خواستم بدونم میشه با این روش همه نوع گیاه را کاشت؟
  و از چه اجزایی تشکیل شده است شکل روش NFT را گذاشته بودید سنگ هوا داشت آیا سنگ هوا برای پخش کردن هوا می باشد؟

  1. سلام و احترام خدمت شما لیلی عزیز،
   هیدروپونیکی گرامی توجه داشته باشید: روش کشت در کانال تغذیه مناسب گیاهانی که دارای توده ریشه انبوه باشند نیست. گیاهانی مانند خیار و گوجه که طول ریشه و انبوهی ریشه بالاست و همچنین گیاهانی که دوره برداشت آنها طولانی است مانند گیاهان نامبرده قبلی بهتر است در این روش کشت نشوند. البته برخی اقدام به کشت مینمایند اما این روش مناسب نیست.

  2. هیدروپونیکی عزیز یادآوری میشود که سنگ هوا وظیفه هوادهی به آبی دارد که در برخورد با ریشه ها اکسیژن آن کاسته میگردد. روش کشت در کانال تغذیه آسانترین روش نیست اما برای گیاهانی مانند سبزیجات برگی با دوره برداشت کوتاه مناسب است. همچنین میتوانید در فضای باز به همراه سایبان در شهرهای جنوبی با آب و هوای گرم به کار ببرید.

 2. سلام وقت بخير
  خواستم بدونم با روش NFT مي توان هر نوع گياهي را پرورش داد در هرفصلي از سال و مقرون به صرفه ترين و راحتترين روش هست؟

  1. سلام و احترام
   برای ارزیابی اینکه چه روشی مقرون به صرفه است باید با دیگر روشها از جمله کشت در خاک و امکان کشت خاکی مقایسه گردد. گاهی در برخی شرایط کشت خاکی نسبت به هزینه اولیه برای کشت بدون خاک بهتر و به صرفه تر است.
   با تشکر از نظرات شما

 3. با سلام و احترام
  چه روش هیدروپونیکی استفاده کنم که همه نوع گیاه و صیفی جات و میوه جات در هر فصلی بتونم بکارم و مقرون به صرفه و راحت باشه؟
  باتشکر

 4. با سلام و احترام
  وقت بخیر
  روش هیدروپونیکی که بتوان همه نوع گیاه، صیفی جات و میوه جات را در هرفصلی از سال کاشت کدوم روش هست؟

  1. سلام و احترام
   به دلیل تفاوت خواستها و نیازهای گیاهان با یکدیگر نمیتوان توقع داشت همه گیاهان در روش مانند کشت شناور رشد کنند. یا در روش دارای محدودیتی مثل کشت در کانال تغذیه یا NFT هم نمیتوان همه گیاهان رو پرورش داد. در پاسخ قبلی عنوان کردیم باید بررسی کنید مدت زمان حضور ریشه و طوقه گیاه در بستر مورد نظر و روش انتخابی چه مقدار خواهد بود. گیاهانی که مدت زمان زیادی در بستر میمانند را در روشهایی که ارتباط مستقیم با آب دارند پرورش ندهید. مثلا اگر میخواهید درخت و درختچه را در روشهای هیدروپونیک پرورش دهید از روشهای کشت در بستر جامد استفاده نمایید. از محتوای دوره ابیاری قطره ای میتوانید بهره مند شوید.

 5. سلام ببخشید برای هیدروپونیک کردن گیاه با استفاده از بستر لکا(لیکاپون) چه کودی رو پیشنهاد میدید؟

  1. سلام و احترام
   شما میتوانید از انواع کودهای هیدروپونیک که در بازار موجود است استفاده نمایید.
   همچنین میتوانید از آموزشهای موجود در دوره های آموزش هیدروپونیک برای ترکیب کودها استفاده نمایید. در دوره های کشت شناور و کشت آبیاری قطره ای درباره ترکیب کودهای موجود دربازار برای افراد مبتدی آموزش ارائه خواهد شد.
   دوره پیشرفته فرمول نویسی کود و ساخت کود برای مصارف تجاری و گستره بزرگ به زودی در هیدروپونیک ایران برگزار خواهد شد.

 6. سلام من با فکر راه اندازی یه کسب و کار بودم که به تازگی کاملا اتفاقی با کشت هیدروپونیک آشنا شدم . سوال من اینه که برای شروع کار به چه میزان سرمایه احتیاج دارم ، چقدر زمین ؟ هزینه هایی که باید انجام بدم چیه؟ و چقدر طول میکشه تا به سود دهی برسه ؟ و اصلا سود دهی خوبی داره ؟ استان گیلان مناسب هست یا نه؟ مناسب چه کشتی؟

  1. سلام و احترام . کسب و کار هیدروپونیکی به صورت تجاری نیازمند دانش بالایی از شرایط محیط رشد و تغذیه گیاه است. هر چه بزرگتر باشد نیاز به سرمایه اولیه بیشتری دارد. اگر تجربه ای در این زمینه ندارید یا حتی در این زمینه تحصیل ننمودید، راه نسبتا دشواری پیش روی شماست. البته اگر به عنوان سرمایه گذار بخواهید فعالیت نمایید، میتوانید از دیگران به عنوان کارشناس با تجربه و دارای دانش مورد نیاز، کمک بگیرید. شرکتهای تولید و نصب تجهیزات گلخانه میتوانند به شما در زمینه آخرین نوسانات قیمتی کمک نمایند. مهمترین المان در گلخانه ها تامین نور و انرژی است. آیا زمین دارید و زمین شما نزدیک به انشعاب گاز و برق است تا بتوانید برای آن از این منابع انشعاب بگیرید؟ سوالاتی که پرسیدید بسیار کلی هستند، اما برای اینکه بتوانید به جواب برسید بایستی به جهاد کشاورزی منطقه خودتان سر بزنید و از آنها درباره زمینی که دارید یا میخواهید تهیه کنید راهنمایی بگیرید.
   اگر تصور میکنید که میتوانید از پس این کار برآیید، درست فکر میکنید اما مساله این است که با چه مقدار هزینه و در چه مدت زمان؟ آیا مهارتها یا علاقه مندیهای دیگری دارید؟
   اگر بازهم میخواهید این راه را پیش بگیرید، از فایل نام و آدرس و تلفن و سایت شرکتهای تجهیزات گلخانه که در نمایشگاه های اخیر شرکت کردند استفاده نمایید.
   بهترین راه اینست که شما، به دنبال علاقه تان بروید، سپس برای انتخاب محصول یا محصولات مختلف بسته به شرایط بازار و محل فروش، همان محصول را به اندازه یک یا دو جعبه تهیه نمایید. سعی کنید این محصول را به صورت بسته بندی یا بدون بسته بندی به فروش برسانید. روند فروش محصول را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید، هزینه تولید محصول هیدروپونیکی قابل رقابت با محصولات مزرعه ای نیست. زیرا قیمت تمام شده برای محصول شما بسیار بالاتر است.
   نکته دیگری که باید به شما بگویم، منطقه گیلان وسیع است، اگر در طول سال، مخصوصا زمانیکه محصولات مزرعه ای با قیمت بالاتری روبروهستند یا دچار آفت و … میشوند که قیمتشان بالاتر میرود، بررسی کنید نور آفتاب به چه میزان است. نام دقیق جایی که هستید یا مختصات جغرافیایی را در پاسخ به همین نظر ارسال نمایید.
   از اینکه سوالات خودتان را در هیدروپونیک ایران میپرسید، سپاسگزاریم.

  1. سلام و احترام مهدی عزیز، تمامی گیاهان زینتی و خوراکی قابل نگهداری به روشهای کشت هیدروپونیک هستند. هیدروپونیکی گرامی شما میتوانید برای آشنایی با انواع روشهای کشت بدون خاک، در صفحه اول، روی لینکهای مفید برای تازه کاران کلیک نمایید. در روشهایی مانند کشت عمیق آبی یا کشت شناور برخی از گیاهان وقتی دوزهای پایین محلول غذایی و ثبات اسیدیته محلول فراهم باشد به خوبی رشد مینمایند اما با برهم خوردن تعادل اسیدیته یا بالا رفتن دوز محلول غذایی، واکنش نشان داده و از بین میروند. اما همین گیاهان در بسترهای جامد کشت هیدروپونیک به خوبی رشد مینمایند. آیا شما گیاه خاصی را برای کشت در روشهای هیدروپونیک مد نظر دارید؟
   با تشکر از پیام شما، پاسخ خودتان را در همین صفحه میتوانید ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در هیدروپونیک ایران برای هیدروپونیکیها برای گیاهان و گلخانه ها
تبلیغ در اینجا: طرح b2
تبلیغات-در-هیدروپونیک-ایران-برای-هیدروپونیکیها-برای-گیاهان-و-گلخانه-ها در اندازه 400 در 350
تبلیغ شما طرح b3

هیدروپونیک ایران در شبکه اجتماعی

محصولات فروشگاه هیدروپونیک ایران

پستهای وبلاگ هیدروپونیک ایران

هنوز در دوره های آموزشی هیدروپونیک ایران ثبت نام نکردید؟

همین حالا ثبت نام نمایید

دوره های آموزشی هیدروپونیک ، کشت بدون خاک
هیدروپونیک ایران

هیدروپونیکی شوید