این پست را در شبکه های اجتماعی دلخواهتان اشتراک گذاری کنید:

Share on facebook
ارسال در فیسبوک
Share on linkedin
ارسال به لینکدین
Share on twitter
پست در توئیتر
Share on email
ایمیل به دوستان
Share on whatsapp
ارسال به واتسپ
Share on skype
ارسال به اسکایپ
Share on print
پرینت صفحه
Share on pinterest
ارسال در پینترست
از کجا و چگونه هیدروپونیک را شروع کنم؟

از کجا و چگونه هیدروپونیک را شروع کنم؟ کدام روش هیدروپونیک را انتخاب نمایم؟

لیست عنوان

شروع هیدروپونیک چگونه و از کجا ؟

هیدروپونیک، کشت گیاهان بدون استفاده از خاک است. کافیست دانه ای بکارید و یا یا گیاهانی که در خانه دارید و خریده اید هیدروپونیک را شروع کنید. شما میتوانید دانه میوه هایی که میخورید را در آب خیس نمایید. میوه هایی مانند پرتقال و نارنگی یا هندوانه و خربزه و طالبی یا حتی آووکادو و انبه را برای شروع کشت بدون خاک انتخاب نمایید.

حتی با بذر و دانه گیاهان دارویی مانند سیاه دانه یا خرفه و ریحان و آویشن شروع کنید. در کشت خانگی یا مزرعه مهم است بستر کشت شما برای دانه ها تمیز و استریل باشد. بهترین بستر استریل پرلیت است. از کوکوپیت برای افزایش ویژگی نگهداری آب و از پیت ماس برای ویژگی تغذیه گیاه استفاده نمایید.

وقتی شما از خاک برای شروع هیدروپونیک استفاده ننمایید درحال گسترش روشهای کشت بدون خاک هستید. اما فکر میکنید انواع روشهای کشت بدون خاک به چه چیزهایی وابسته هستند؟ همانطور که ما سه حالت مایع و جامد و گاز داریم کشت بدون خاک نیز از یک نظر در یکی از این سه حالت استفاده میشود.

روشهایی همچون کشت شناور و کشت عمیق آبی و کشت در کانال تغذیه به صورت NFT و DFT نیز از نوع کشت در حالت مایع هستند. زیرا ریشه های گیاه در بستری از جنس مایع قرار میگیرد. اگر از پرلیت و لیکا و پیت ماس برای نگهداری ریشه های گیاه استفاده نمایید هیدروپونیک در حالت جامد به کار گرفته شده است.

پیچیده ترین روش به نام هوا کشت یا آئروپونیک نیز در بستری از جنس گاز یا همان هوا است. ریشه های گیاه در هوا آویزان هستند و محلول غذایی به ریشه ها اسپری میشود.

برای شروع کدام روش هیدروپونیک را انتخاب نماییم؟

ما در پرورش گیاهان با  6 روش پایه ای روبروهستیم. این 6 تکنیک عبارتند از : NFT یا کانال تغذیه، جزر و مد، هواکشت، آبیاری قطره ای، کشت شناور در آب . همانطور که در بالاتر توضیح دادیم میتوان این شش روش پایه ای را بر اساس نوع بستر (در یکی از سه حالت مایع و جامد و گاز) دسته بندی نمود.

کشت گیاهانتان را با روش هواکشت شروع ننمایید. زیرا شما ابتدا باید با فیزیولوژی گیاه آشنا شوید و لازم هم نیست هزینه زیادی برای شروع  صرف نمایید. از روش کشت شناور یا کشت عمیق آبی استفاده نمایید. با ساده ترین وسایل و کمترین خرج میتوانید گیاهان زینتی و خوراکی خودتان را هیدروپونیکی نمایید. مهم نیست اگر گیاهانتان قبلا در بستر جامد بودند یا جوانه زدند. این روش کشت بدون خاک برای افراد مبتدی و کودکان و زنان خانه دار جذاب و آسان است.

بسیار دیده ایم که میخواهند با روش کشت در کانال تغذیه شروع کنند و شکست میخورند. علت شکست در شروع با انتخاب کشت در کانال تغذیه NFT چیست؟ پاسخ: نا آشنایی با ساختار رشد گیاه و نیازمندیهای گیاه به تغذیه و رطوبت و اکسیژن و نور و نا آشنایی با راه های جلوگیری از حمله عوامل بیماریزا به گیاه

پس اگر میپرسید با چه روشهایی یادگیری هیدروپونیک را شروع نکنم پاسخ ما روشن است. کشت در کانال تغذیه و هواکشت و آبیاری قطره ای را بگذارید برای زمانیکه با نیازهای تغذیه ای و محیطی گیاهانتان آشنا شدید.

اگر میپرسید از کدام مجموعه آموزشی هیدروپونیک بیاموزم؟ پاسخ ما این است نگاهی به دوره های آموزش هیدروپونیک ایران بیاندازید. اولین دوره : کشت شناور  را برگزینید و یادگیری را شروع کنید.

کدام یک از روشهای کشت بدون خاک در خانه، در هیدروپونیک ایران آموزش داده میشود؟

اولین اموزشی که ارائه میشود، آموزش روش کشت شناور در آب است. این روش آسانترین و ارزانترین سیستم تاکنون است. سیستم کشت شناور با وجود آسانی و ارزانی ، ناکارآمد یا کم کارامد نیست.

دومین روش که کاربرد گسترده تری دارد و در گلخانه ها استفاده میشود، کشت آبیاری قطره ای است.

سومین روش مناسب تولید علوفه است. دوره تولید علوفه هیدروپونیک در خانه (شما میتوانید تولید خودتان را گسترش دهید)

چه بستری برای کشت بدون خاک استفاده میشود؟

پشم سنگ مکعبی یا تکه های پشم سنگ، خاک رس گداخته یا لیکا، ترکیب پشم سنگ و لیکا، مکعبهای پشم سنگ و لیکا

برای مطالعه درباره انواع بسترهای کشت بدون خاک اینجا را بخوانید:

8 بستر متفاوت کشت هیدروپونیک یا کشت بدون خاک

هزینه و قیمت قطعات مورد استفاده در هیدروپونیک چه مقدار است؟

از روشی به روش دیگر و گستردگی سیستم مورد استفاده متفاوت است. اما از حدود ۵۰ هزارتومان تا ۵۰۰ هزارتومان میشود در خانه به روش هیدروپونیک گیاه پرورش داد. قیمت های شروع و خرید قطعات برای یک سیستم خانگی است و برای احداث گلخانه هزینه ها بسیار بیشتر و انتخاب ها گسترده تر است.

چرا کشت بدون خاک یا هیدروپونیک را انتخاب نماییم؟

آب کم است و روشهای هیدروپونیک از آب کمتری نسبت به کشاورزی در خاک استفاده میکنند.

ظهور بیماریهای خاکی در این روش به دلیل نبود خاک کمتر و مبارزه با آفات خیلی کمتر است.

تولید محصول با توجه به استفاده کمتر از سطح زمین، خیلی  بیشتر است. همچنین شما در خانه و محیط زندگی برای کشاورزی شهری نیازی به زمین و باغچه و خاک ندارید.

در پرورش گیاهان به روش کشت بدون خاک شرایط قابل کنترل هستند.

با این روش میتوان در خانه گیاه پرورش داد و علاوه بر مصرف خانواده، محصول اضافی را به دیگران فروخت.

از آنجایی که خودتان گیاهانتان را پرورش میدهید نسبت به سلامت آنها مطمئن هستید.

شما میتوانید با مطالعه صفحه هیدروپونیک چیست؟ مزایا و معایب و انواع روشهای کشت بدون خاک با این روش بیشتر آشنا شوید.

قدم اول در یادگیری هیدروپونیک یا کشت بدون خاک چیست؟

به صفحه دوره های آموزش هیدروپونیک ایران بروید و یکی از روشها را انتخاب نمایید. توضیحات هر روش را بخوانید و یادگیری را شروع نمایید. سوالات خودتان را در همین صفحه در نظرات بپرسید

 

عضویت در خبرنامه هیدروپونیک ایران

از آخرین اخبار جا نمانید

برای نوشتن در قسمت نظرات اگر ایمیل ندارید میتوانید همین حالا به رایگان با موبایل خودتان عضو شوید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پستهای وبلاگ هیدروپونیک ایران

هنوز در دوره های آموزشی هیدروپونیک ایران ثبت نام نکرده اید؟

همین حالا ثبت نام نمایید

دوره های آموزشی هیدروپونیک ، کشت بدون خاک
به بالای صفحه بردن