مواد نگهدارنده یا سرطانزا! پس مواد خوراکی صنعتی یا نخورید یا کمتر بخورید

مواد نگهدارنده یا سرطانزا

این پست را در شبکه های اجتماعی دلخواهتان اشتراک گذاری کنید:

Share on facebook
ارسال در فیسبوک
Share on linkedin
ارسال به لینکدین
Share on twitter
پست در توئیتر
Share on email
ایمیل به دوستان
Share on whatsapp
ارسال به واتسپ
Share on skype
ارسال به اسکایپ
Share on print
پرینت صفحه
Share on pinterest
ارسال در پینترست
لیست عنوان

سرطان به بهانه مریض نشدن: مواد نگهدارنده، میخواهند ماده غذایی که به آن افزوده میشوند را از بیماری دور نگه دارند. میخواهند باکتریها و قارچها و عوامل بیماریزا در مدت زمانی که در ویترین فروشگاه ها در روکشهای پلاستیکی هستند، فعال نباشند.

سرطان امروزه به عنوان دردی فراگیر و بی صدا شناخته میشود که با دوری از عوامل آن مانند مواد نگهدارنده قابل پیشگیری است. همه شما شنیده اید که مواد خوراکی صنعتی کمتر بخورید. این مواد خوراکی را بیشتر  در مواد غذایی فرآوری شده مانند سوسیس ، کالباس، همبرگر و … به شما شناسانده اند، اما آیا مشکلات در همینجا تمام میشود؟

بازهم به شما گفته میشود چیپس و پفک و دیگر مواد خوراکی که طبیعی نیستند (یعنی در طبیعت وجود نداشته اند اگرچه ازطبیعت در آن ها استفاده شده است) کمتر بخورید یا اصلا نخورید.

یادتان باشد، هر ماده غذایی (فراوری شده یا نشده) وقتی میخواهد به دست مصرف کننده برسد باید قوانین وزارت بهداشت را رعایت نماید. قوانین وزارت بهداشت میگوید باید از مواد ضد قارچ و ضد فعالیت باکتری و ضد فعالیت میکروبهای بیماریزا استفاده شود. این مواد همان نگهدارنده ها هستند که موجب عدم فعالیت یا کندی فعالیت میکروبها میگردند.

مواد نگهدارنده دارای عوارض خطرناک، کدامها هستند؟

بنزوات سدیم، نیترات سدیم ،نیتریت سدیم، سولفیت ها،دی اکسید گوگرد، سدیم بی سولفات و پتاسیم بی سولفات ، فرمالدئید،گلوتارالدئید و اتانول ناتامایسین ،نایسین ،سوربات پتاسیم ، ، دی استات …  پارابن

هیدروپونیک ایران: درپایینتر خواهید خواند که سموم شیمیایی مبارزه با حشرات نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد سرطان هستند. در هیدروپونیک ایران توصیه ما به استفاده از سموم معدنی و بیولوژیک است. برای مشاهده محصولات در این زمینه روی لینک زیر کلیک نمایید:

مبارزه غیرشیمیایی آفات و عوامل بیماریزا

بنزوات سدیم و بنزوات پتاسیم در ترکیب با اسید آسکوربیک (ویتامین ث، E۳۰۰) تولید بنزن می‌کنند، که یک سرطان‌زای شناخته‌شده است. چنین گفته (ادعا) میشود: با این حال، مقادیر آن کمتر از میزانی است که خطرناک شناخته می‌شود (باید به این فکر کنید که این مواد در بدن شما میمانند و تجمع پیدا میکنند، این همان دلیلی است که میگویند در هفته و ماه مواد فراوری شده کمتر از حد معینی مصرف کنید) . حرارت، نور و زمان نگهداری می‌توانند بر نرخ تولید بنزن تأثیرگذار باشند.

پروفسور پیتر پایپر در دانشگاه شفیلد معتقد است که بنزوات سدیم به تنهایی می‌تواند به اجزای حیاتی DNA در میتوکندری سلول آسیب برساند و آن‌ها را غیرفعال کند وساختمان ژنتیکی سلول را تغییر می دهد . میتوکندری در سلول در تولید انرژی نقش دارد و اگر آسیب ببیند سلول مختل شده و ممکن است وارد آپوپتوز شود.

بیماری‌های زیادی امروزه به آسیب DNA نسبت داده می‌شود مانند پارکینسون و سایر بیمار‌ی‌های نابودی مغز و اعصاب (آلزایمر، هانتینگتون و …)، و از همه مهتر، فرآیند پیری.

اکنون میخواهیم نمونه هایی که در هفته نامه سلامت منتشر شده است را برای شما بازگو نماییم:

بنزوات سدیم باعث میشود که نوشابه مدت طولانی تری برای استفاده پیدا کند.

نگهدارنده‌ها و مواد شیمیایی می‌توانند سبب تحریک رشد توده‌های سرطانی و بازگشت بیماری شوند. منبع

انواع گوشت‌های فراوری‌شده مانند سوسیس و کالباس حاوی مواد افزودنی، ‌نگهدارنده و نیترات اضافی هستند که تمامی این ترکیبات می‌توانند باعث تحریک سیستم تنفسی و بدتر شدن شرایط بیماران ریوی شوند. منبع

نگهدارنده‌ها و عطرهایی که در محصولات آرایشی و گریم یافت می‌شود، مهم‌ترین عامل بروز درماتیت تماسی است. عطرها یا افزودنی‌های خوشبو شایع‌ترین عامل بروز درماتیت تماسی هستند و بیش از ۵ هزار نوع مختلف آنها در محصولات آرایشی و زیبایی یافت می‌شود. محصولاتی که دارای افزودنی‌های غیرحساسیت‌زا هستند، مشکلات پوستی کمتری ایجاد می‌کنند.
از طرفی، نگهدارنده‌ها عامل بروز واکنش‌های پوستی‌اند که وجود آنها از رشد و تکثیر قارچ و باکتری که باعث بروز عفونت پوستی می‌شود جلوگیری کرده و محصول را از اثر مخرب اکسیژن و نور محافظت می‌کند. منبع

سرطان معده معمولا از لایه مخاطی معده شروع می‌شود و بعد به‌تدریج به لایه‌های دیگر انتشار پیدا می‌کند.
• عوامل خطرساز: تغذیه نامناسب؛ زیاده‌روی در مصرف نمک، گوشت قرمز، مواد غذایی کنسروی و فرآوری‌شده؛ خوراکی‌های حاوی نیترات و مواد نگهدارنده؛ فست فودها، مواد غذایی دودی شده، زغالی و سرخ‌شده، خوراکی‌های کهنه، کمبود سلنیوم، ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌ها، استعمال دخانیات و مواد مخدر، آلودگی‌های محیط زندگی و … منبع

در جای دیگری درباره واکنش های آسم میخوانیم:

نتایج مطالعات روی کودکان و نوجوان کشورهای مختلف نشان می‌دهد کودکانی که فست‌فود می‌خورند بیشتر در معرض ابتلا به حساسیت، اگزما و آسم هستند. در مورد گروهی که ۳ بار یا بیشتر در هفته از این غذاها استفاده می‌کنند، احتمال ابتلا به آسم شدید تا ۳۹درصد افزایش می‌یابد. این در حالی است که مصرف حداقل ۳ میوه در هفته این خطر را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد مصرف فست‌فودها بیشتر بر شدت بیماری تاثیر دارد تا شیوع آن. (در قسمت آخر این پاراگراف خواندیم که مصرف فست فودها بر شدت تاثیر دارد و موجب شیوع (گستردگی) آن نیست اما موجب ابتلا به آن است، یادتان باشد، مافیای تولید چنین مواد خوراکی اجازه نمیدهد چنین تحقیقاتی منتشر شود یا بدون سانسور منتشر شود حتی در جوامع امریکایی و اروپایی) ادامه:

خوراکی‌های حاوی سولفیت‌ها نیز اصلا توصیه نمی‌شوند زیرا واکنش‌های آسم ‌دارند. سولفیت‌ها به‌عنوان نگهدارنده استفاده می‌شوند و در خوراکی‌های فراوری‌شده مانند چاشنی‌ها، انواع سس و میوه‌ها و سبزیجات خشک(فکر میکردید در سبزیجات خشک نیز مواد نگهدارنده باشد؟) وجود دارند. در این‌باره باید به برچسب مواد غذایی توجه کرد و اگر نام بی‌سولفیت پتاسیم، سولفیت سدیم، دی‌اکسیدگوگرد، متابیسولفیت سدیم، بی‌سولفات سدیم و متابیسولفیت پتاسیم درج شده بود باید از مصرف آنها پرهیز کرد. گلوتامات سدیم و آسپارتام نیز دیگر افزودنی‌های تشدید‌کننده علائم آسم هستند. منبع: regimesmaigrir لینک به هفته نامه سلامت

چرا به افراد بیمار (مبتلا به سرطان یا سابقه سرطان بهبود یافته، آلرژی و آسم و مشکلات معده ای و روده ای و …) گفته میشود، از خوردن مواد غذایی کنسروی و مانده دوری کنند، و مواد غذایی تازه و میوه و سبزی بخورند؟

پاسخ سوالا بالا را پس از این پاراگراف بخوانید:

حدود نیمی از مبتلایان به فیبرومیالژی از ناراحتی‌های روده‌ای یا نشانگان کولون تحریک‌پذیر رنج می‌برند. مصرف خوراکی‌های تازه بدون مواد نگهدارنده و افزودنی می‌تواند به بهبود علائم فیبرومیالژی همراه با ناراحتی‌های روده‌ای کمک کند. منبع

پاسخ: تا اینجا خواندید که بیماران و مبتلایان آلرژی و سرطان و … از خوردن غذاهای کنسروی و مانده و کارخانه ای خودداری کنند. در لابلای این توصیه ها گفته شد که این نوع غذاها دارای مواد نگهدارنده هستند و مواد نگهدارنده هم به عنوان عامل و شروع کننده بیماریهای شناخته شده و ناشناخته هستند و هم به عنوان عامل تشدید کننده بیماری .

در هفته نامه سلامت بازهم درباره مواد نگهدارنده میخوانیم، اینبار درباره ممنوعیت مواد خوراکی دارای مواد نگهدارنده به مایکروفر بخوانید:

فراورده‌های گوشتی آماده حاوی ترکیبات نگهدارنده هستند که ماندگاری آنها را بالا می‌برد، اما قرار دادن این خوراکی‌ها در مایکروویو برای سلامت مصرف‌کننده مضر است. گرم کردن به این روش به‌طور ناخواسته بدن را در تماس با ترکیبات شیمیایی تغییرشکل‌یافته‌ای قرار می‌دهد که عامل مهمی در پیشرفت بیماری‌های قلبی – عروقی است. منبع

بازهم از دکتر حسین ایمانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره تاثیر مواد نگهدارنده بر روی پوست میخوانیم: این بار کمبود سلنویم و تاثیر نیترات بر پوست:

سلنیوم نیز ماده معدنی مفیدی برای پوست است که مصرف همزمانش با ویتامین E آثار آنتی‌اکسیدانی آن را تشدید می‌کند. سلنیوم در ماهی‌ها و مواد غذایی دریایی موجود است، اما کنسرو و تن ماهی حاوی سلنیوم نیستند و برعکس این نوع مواد غذایی به دلیل روغن، نمک و نگهدارنده‌هایی که دارند می‌توانند برای پوست مضر باشند. مواد غذایی فراوری‌شده نیز نیترات بالایی دارند که برای پوست مضر است. منبع

اینبار درباره پارابنها میخوانیم، مواد نگهدارنده ارزان با اثرات زیان آوری که شناخته شده است. نمیدانم که منبع این پست که در تاریخ ۱۴ مرداد ۹۶ منتشر شده است از چه مقالاتی است اما اثر زیان آور پارابن بر روی پوست در کرم های ضدآفتاب مشخص شده است. حتی این روزها کرم های گرانی که میخرید روی آنها درج شده است بدون پارابن . ابتدا کمی درباره  انواع پارابن بخوانید:

ارابن‌ها روی برچسب های لوازم آرایشی تحت عناوین زیر ذکر می شوند:

متیل پارابن Methyl paraben
پروپیل پارابن Propyl paraben
ایزوبوتیل پارابن Isobutyl paraben
اتیل پارابن Ethyl paraben
بوتیل پارابن Butyl paraben
E216

حالا چیزی که به شما درباره پارابن میگویند و با آن شما را از اصل موضوع منحرف میکنند:

پارابن سرطانزا است اما اگر در مقادیر کم مصرف شود (حدود ۰٫۴ چهاردهم درصد خود پارابن و ترکیبات آن کمتر از ۰٫۸ هشت دهم درصد) ، مشکلی ندارد.

بسیار خوب، حرف بالا را به شما میزنند و اگر بیشتر مطالعه کنید به تاثیر پارابن در سرطان شایع خانمها یعنی سرطان سینه پی میبرید اما میگویند که مصرف این مقدار پارابن ضرر ندارد. چیزی که نمیگویند این است: پارابن و دیگر مواد نگهدارنده در بدن شما جمع میشوند و مقدار ۰٫۴ درصد کم کم به اندازه ای میرسد که نباید.

اکنون پست زیر را از هفته نامه سلامت بخوانید:

پارابن‌ها (Parabens)
پارابن‌ها، ترکیبات نگهدارنده‌ای هستند که عمر محصولات آرایشی را افزایش می‌دهند. رایج‌ترین پارابن‌هایی که در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بدین ترتیب هستند؛ methylparaben، propylparabe- و butylparaben. همه این ترکیبات تا ۲۵ درصد برای استفاده در محصولات آرایشی بی‌خطر هستند. پارابن‌ها همواره به علت خطرات بالقوه‌ای که داشته‌اند (مانند تقلید از استروژن در بدن که می‌تواند باعث سرطان شود) مورد توجه محققان و تحقیقات بسیاری بوده‌اند. با این‌حال، سازمان غذا و داروی آمریکا درحال حاضر معتقد است پارابن‌ها خطر جدی برای سلامت ندارند و حذف آنها از محصولات آرایشی ضروری نیست. منبع

اکنون صحبتهای مهندس سیروس بلندنظر، کارشناس فراورده‌های گوشتی سازمان غذا و دارو را با هفته نامه سلامت بخوانید:

در مورد سوسیس و کالباس چطور؟ آیا در مورد استفاده از مواد نگهدارنده در سوسیس و کالباس‌ها، استانداردهای جدیدی وضع شده است؟
سوسیس و کالباس‌ها در یک پوشش پلاستیکی قرار دارند و آلودگی‌های میکروبی به سرعت در آنها رشد می‌کند. به همین دلیل به آنها مواد نگهدارنده اضافه می‌کنند که زود خراب نشود ولی مقدار این مواد نگهدارنده بسیار کم است و ضرری برای بدن ندارد(هیدروپونیک ایران: درپایان ادعا شده که ضرری ندارد) . منبع

گفتگو با دکتر نوشین نظری، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی درباره سرطان سینه زنان

شیوه زندگی چه نقشی در پیشگیری از سرطان، کیست‌ها و توده‌های پستانی ایفا می‌کند؟
مصرف مایعات زیاد و سبزیجات خام، رژیم غذایی سالم، ورزش و تحرک روزانه، استفاده از هوای پاک و خودداری از استعمال دخانیات در پیشگیری از سرطان پستان نقش مهمی ایفا می‌کند. کاهش مصرف مواد غذایی محرک مثل نوشیدنی‌های حاوی کافئین زیاد، چای پررنگ، چربی‌ها، مواد غذایی شور و پرنمک یا خوراکی‌های حاوی مواد نگهدارنده نیز می‌تواند در پیشگیری از کیست‌ها و مشکلات پستان موثر باشد. منبع

در پست زیر گفتگویی با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی ایران را میخوانیم که میگوید رژیم سم زدایی اعتبار علمی ندارد. البته اینکه این نوع رژیم در فرهنگهای مختلف و طب سنتی و … ایرانی اسلامی خودمان موجود است و ایشان موافق یا مخالف چنین رژیمهایی هستند مشخص نیست . اما آنچه که بیشتر پزشکان به آن اعتقاد دارند آن است که اگر مساله ای واقعا وجود داشته باشد مثل تاثیر دم کرده سنای مکی با گل محمدی در پاکسازی کبد چرب، ولی در دانشگاه و طب پزشکی غربی اثبات نشده باشد (حرف زده نشده باشد) نباید به آن عمل نمود.اما در همین گفتگو میخواهیم این قسمت را بخوانید که میگوید سموم در بدن تجمع می یابند. سموم را همان مواد نگه دارنده بخوانید:

: یعنی امکان تجمع سم در بدن هم وجود ندارد؟
چرا، در بسیاری از موارد، امکان تجمع سموم و آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی در بدن وجود دارد.
: منبع تولید این سموم در بدن چیست؟
هم منابع خوراکی و هم منابع غیرخوراکی. گاهی کار کردن در برخی کارخانه‌ها و استنشاق گازها و بخارهای شیمیایی باعث تجمع سم در بدن می‌شود و گاهی هم مصرف برخی مواد غذایی. به‌طور کلی، ‌امکان تجمع سموم در بدن افرادی که عادت به مصرف مداوم غذاهای بیش از اندازه چرب، دودی، نمک‌سود، سرخ‌کردنی، ‌کنسروها، محصولات دارای مواد نگهدارنده، گوشت‌های فرآوری‌شده و قسمت‌های سوخته و کربنی غذا (مانند بخش‌های سوخته ته‌دیگ، گوشت‌های سرخ یا کبابی قهوه‌ای تیره) دارند، بیشتر از سایر افراد است. از طرف دیگر، مصرف میوه‌ها و سبزی‌هایی که امکان باقی ماندن آلاینده‌های شیمیایی، سموم دفع آفات نباتی (سموم شیمیایی) یا آلودگی‌های میکروبی در آنها وجود دارد هم احتمال تجمع سم در بدن را افزایش می‌دهد.
: توصیه شما برای پیشگیری از تجمع سموم در بدن چیست؟
استفاده از مواد غذایی تازه، سالم، فرایندنشده و دست اول می‌تواند بهترین راه پیشگیری از تجمع سموم در بدن باشد. به عبارت ساده‌تر، دوری هر چه بیشتر از فست‌فودها و‌ غذاهای فرآوری و سرخ‌شده، مهم‌ترین برنامه برای جلوگیری از ورود سم به بدن محسوب می‌شود. یعنی هر چه شیوه غذایی و زندگی ما سالم‌تر باشد، امکان تجمع سم در بدنمان هم پایین‌تر می‌آید. البته منظور ما از این حرف،‌ این نیست که برخی خوراکی‌ها را از برنامه‌ غذایی‌تان حذف کنید. ما می‌توانیم حتی غذاهای چرب،‌ سرخ‌کرده و فرآوری‌شده را هم به ‌صورت محدود و ماهی یکی-دو مرتبه مصرف کنیم و مصرف آنها تنها در صورتی که مداوم و بی‌رویه باشد، می‌تواند باعث تجمع سموم در بدن شود و سلامتمان را به خطر بیندازد. منبع

: علت افزایش بیماری آسم و آلرژی در کودکان چیست؟
از چند دهه قبل محققان توانستند بیماری‌های عفونی را به خوبی کنترل کنند و مرگ و میر را کاهش دهند، اما مطالعات نشان داده بهبود سطح بهداشت و کاهش بیماری‌های عفونی عواملی هستند که باعث افزایش دو بیماری آسم و آلرژی در سطح جامعه شده‌اند چون ابتلا به بیماری‌های عفونی به تکامل سیستم عفونی کمک می‌کند. از سوی دیگر، جوامع شهرنشین تغییرات زیادی در شیوه زندگی مردم ایجاد کرده‌اند. آلاینده‌ها و آلرژن‌های موجود در هوا، مواد نگهدارنده در کنسرو‌ها و غذاهای آماده، غذاهای حاوی نیترات، حشرات و… را نیز باید به گروه مواد آلرژن یا حساسیت‌زا افزود.

اکنون گفتگوی هفته نامه سلامت با دکتر حسین رستگار، مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو را بخوانید و در آن به وجود بنزوات سدیم، آسکوربات کلسیم، آسکوربات پتاسیم،نیتراتها توجه کنید :

وقتی به یک ماده غذایی مواد نگهدارنده اضافه می‌شود یعنی چه ترکیب‌هایی به آن اضافه شده است؟
مواد نگهدارنده، ترکیب‌های مختلفی هستند ولی مهم‌ترین و معروف‌ترین آنها بنزوات سدیم و اسکوربات پتاسیم است که برای استفاده آنها در مواد غذایی صنعتی حد مجاز تعیین‌شده و بیش از آن تولیدکننده مجاز نیست از آنها استفاده کند.

آیا همه مواد غذایی که به صورت صنعتی تولید می‌شوند دارای مواد نگهدارنده هستند؟
در هر فرآورده‌ای که احتمال آلودگی میکروبی، کپک و قارچ در آن باشد، حتما از مواد نگهدارنده استفاده می‌‌شود به ویژه در مواد غذایی‌ای که‌ تر هستند و می‌توانند محیط مناسب‌تری برای رشد میکروب‌ها فراهم کنند، برای سالم ماندن محصول باید از مواد نگهدارنده استفاده کرد. البته همان‌طور که گفتم استفاده از مواد نگهدارنده باید در حد مجازی باشد که سازمان غذا و دارو تعیین کرده است. نکته مهم‌تر اینکه همه مواد غذایی مجاز به استفاده از موادنگهدارنده نیستند و آن گروه مواد غذایی‌ای که مجاز هستند باید از نوع مجاز مواد نگهدارنده و در حد مجاز آن استفاده کنند.

لطفا بیشتر توضیح دهید به چه مواد غذایی‌ای نباید نگهدارنده اضافه کرد و کدام مواد غذایی مجاز هستند؟
در تهیه لبنیات نباید از مواد نگهدارنده استفاده کرد، در حالی که برخی از مردم تصور می‌کنند در شیرهای استریلیزه از نگهدارنده استفاده می‌شود و این باور کاملا نادرست است. تولیدکنندگان سایر مواد لبنی مجاز هستند در محصولشان از افزودنی‌های مجاز استفاده کنند که طعم‌های مختلفی به آنها می‌دهد. همان‌طور که توضیح دادم، در هر ماده غذایی‌ای که ‌تر باشد، باید از نگهدارنده استفاده کرد؛ به طور مثال در نوشابه، رب گوجه‌فرنگی و شربت‌ها از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. در ماهی منجمد، زیتون و آبمیوه‌ها از آسکوربات پتاسیم و در غذای مکمل کودک از آسکوربات کلسیم استفاده می‌شود و به نوشابه‌های گازدار اسید بنزویک اضافه می‌کنند.

شما در صحبت‌هایتان اشاره کردید که در مواد غذایی ‌تر بیشتر مواد نگهدارنده اضافه می‌شوند. آیا به مواد غذایی خشک مثل چای نیز موادی اضافه می‌شود تا سلامت محصول در مدت زمان بیشتری حفظ شود؟
در مورد چای تولید‌کننده مجاز است به محصولش اسانس بزند و اسانسش حتما باید خوراکی باشد و مجاز به استفاده از هر اسانسی نیست. همچنین نباید به چای هیچ نوع رنگی اعم از خوراکی و مجاز افزود و اگر استفاده شود، تخلف است. متاسفانه برخی از تولید‌کنندگان از رنگ‌های شیمیایی خطرناک استفاده می‌کنند مانند همان لواشک‌ها و آلوچه‌هایی که اخیرا گزارش تخلفاتشان را منتشر کردیم. (هیدروپونیک ایران: در اینجا پاسخ روشن داده نشد، اما همان اسانس خوراکی مجوز دار میتواند از فساد جلوگیری کند)

فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس چه نوع ماده نگهدارنده مجازی دارند؟
به سوسیس و کالباس به میزان تعیین‌شده نیترات اضافه می‌شود تا ماندگاری آن را بالا ببرد.

آیا نوع ماده نگهدارنده‌ای که به محصولات غذایی افزوده می‌شود باید روی بسته‌بندی آن درج شود؟
بله، در قسمتی که ترکیبات ماده غذایی روی بسته‌بندی درج می‌شود، باید نوع ماده نگهدارنده نیز ذکر شود و اگر محصولی آرم سازمان غذا و دارو را داشته باشد، مردم می‌توانند اطمینان داشته باشند که آن ماده غذایی به میزان مجاز از مواد نگهدارنده استفاده کرده و اگر نیازی به افزودن مواد نگهدارنده نداشته از آن استفاده نشده است. منبع

در ترکیب این لواشک‌ها بنزوات سدیم که یک ماده ضدقارچ است به کار رفته و همین ماده در صورتی که لواشک زیاد مصرف شود، می‌تواند دریافت سدیم در بدن را بیشتر کند و در افرادی که مستعد فشار خون هستند، باعث افزایش فشار خون شود، بنابراین اصلا توصیه نمی‌شود لواشک را به صورت روزانه مصرف کنید. منبع

در قسمتی از سایت تسنیم به نقل از تبیان میخوانیم:

سوسیس و کالباس حاوی میزان مجاز مواد نگهدارنده با نام نیتریت سدیم است. در فرآورده های دودی شده، دود و در فرآورده های نمک سود، نمک، نقش نگهدارنده را ایفا می کند. پیتزاها و پیراشکی های آماده و نیمه آماده اگر حاوی فرآورده های گوشتی (سوسیس و کالباس) باشد، حاوی نیتریت سدیم  است. به ناگت ها هم ترکیبی به نام پلی فسفات جهت جذب آب و ایجاد تردی و پفکی شدن محصول می افزایند.

لازم است بدانید تمام نگهدارنده ها تا قبل از انقضای تاریخ مصرف ماده غذایی موثر است. البته تاثیر این مواد پس از بازشدن بسته بندی محصول به دلیل قرار گرفتن ماده غذایی در مجاورت هوا و آلودگی های محیطی کمتر می شود. اغلب محصولاتی که درون پوشش های نایلونی، وکیوم می شود، غیراستریل است و باید در یخچال نگهداری شود.

در کره و خامه از ویتامین E به عنوان یک نگهدارنده مفید استفاده می شود.

در پنیرها نیز همان کاغذ سفید رنگی که بر سطح اغلب پنیرهای قالبی بسته بندی شده قرار گرفته، آغشته به نوعی مواد ضدکپک است که اگر پس از هر بار مصرف، آن را بر سطح پنیر بگسترانید تا زمان اتمام محصول، دیگر خبری از کپک نخواهد بود. منبع

امیدواریم این نوشتار سودمند بوده باشد.

ما در هیدروپونیک ایران، توصیه مینماییم، خودتان محصولات خوراکی گیاهی خودتان را در خانه پرورش دهید. روش پیشنهادی ما کشت بدون خاک است. از انجاییکه خاک در کار نیست، گیاهان دچار آفات و بیماریهای خاکزی نخواهند شد. شیوع بیماری و حمله آفات در صورت عدم کنترل نسبت به کشت در خاک، در کشت هیدروپونیک بسیار کمتر است. همچنین در دوره های آموزشی روشهای مبارزه غیرشیمیایی نیز معرفی میشود.

برای آشنایی با روشهای کنترل آفات و مبارزه غیرشیمیایی این کتاب را بخوانید:

کتاب آشنایی با روشهای کنترل آفات و مبارزه غیرشیمیایی

 

عضویت در خبرنامه هیدروپونیک ایران

از آخرین اخبار جا نمانید

برای نوشتن در قسمت نظرات اگر ایمیل ندارید میتوانید همین حالا به رایگان با موبایل خودتان عضو شوید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پستهای وبلاگ هیدروپونیک ایران

هنوز در دوره های آموزشی هیدروپونیک ایران ثبت نام نکردید؟

همین حالا ثبت نام نمایید

دوره های آموزشی هیدروپونیک ، کشت بدون خاک
هیدروپونیک ایران

هیدروپونیکی شوید

خیلی ساده است: ایمیل و موبایل خودتان را در کادر زیر بنویسید و روی دکمه عضویت کلیک نمایید. سپس روی لینک زیر دکمه کلیک نمایید و در هیدروپونیک ایران یک حساب کاربری باز کنید. حتی بدون ایمیل نیز میتوانید حساب کاربری بسازید!

از هیدروپونیک ایران با خبر بمانید